#czekaNIE

30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Nie bez powodu w tym właśnie dniu, SOS Wioski Dziecięce zorganizowały śniadanie prasowe, podczas którego zmusiły dziennikarzy do czekania. Wszystko po to, by lepiej zrozumieli sytuację dzieci oczekujących na rodziców zastępczych.

„Prosimy o punktualne przybycie” – tak brzmiało zdanie na zaproszeniu wysłanym do dziennikarzy. Jednak prowadząca – Paulina Chylewska, zamiast rozpocząć spotkanie o wskazanej godzinie, poprosiła gości o chwilę cierpliwości. Dziennikarzom tej cierpliwości starczyło na 15 minut. Po tym czasie słychać było pierwsze głosy oburzenia.

Nic dziwnego – czekanie irytuje. Niezależnie od tego, czy czekamy na autobus, załadowanie się strony internetowej, czy też rozpoczęcie spotkania prasowego. Te emocja są jednak niczym, w porównaniu z emocjami dzieci czekających na rodziców zastępczych w instytucjonalnych formach opieki takich jak duże domy dziecka. Ich czekanie nie trwa 5 minut ani 5 dni. Czekanie 19 tysięcy dzieci w Polsce trwa 2, 3, 5 lat, a dla niektórych może nie skończyć się nigdy. I właśnie dlatego Stowarzyszenie prowadzi już drugą edycję kampanii rekrutacyjnej „Szukamy Rodziców SOS”. Chce dzięki temu dotrzeć do osób, które zdecydują się stworzyć rodziny w Wioskach SOS i zapewnić dom pełen miłości potrzebującym dzieciom.

Natalia:

Wiem doskonale, jak bardzo wymagająca jest rola matki, dlatego też z podziwem obserwuję Rodziców SOS. Z drugiej strony widzę, że dzieci znajdujące się pod ich opieką, pięknie się odwdzięczają. Tak wiele przeszły, tak bardzo potrzebowały rodzinnego ciepła, że potrafią chyba lepiej niż ktokolwiek, docenić domowe ognisko.Podczas spotkania zaprezentowano także fragment filmu oraz książki „Nazywam się Cukinia”. To historia grupy dzieci z domu dziecka, pierwsza opowieść poruszająca ten niezwykle trudny temat.

Niestety, obecnie w Polsce trwa kryzys rodzicielstwa zastępczego i coraz mniej osób decyduje się na taki sposób na życie. To sprawia, że oczekiwanie dzieci na rodzinną opiekę trwa bardzo długo. Dzięki pierwszej edycji kampanii rekrutacyjnej troje nowych Rodziców SOS, zakończyło czekanie 10 dzieci i od kwietnia tworzą z nimi rodziny w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju. Stowarzyszenie nadal poszukuje Rodziców SOS, by dzieci mogły dorastać w bezpiecznej rodzinie. Nie pozwólmy im czekać.

Więcej informacji o kampanii na stronie:www.rodzicesos.org.

Poniżej zdjęcia z konferencji.

Natalia Kukulska / SOS Wioski Dziecięce #czekaNIEfot. materiały prasowe

Natalia Kukulska / SOS Wioski Dziecięce #czekaNIEfot. East News

Natalia Kukulska / SOS Wioski Dziecięce #czekaNIEfot. East News

Natalia Kukulska / SOS Wioski Dziecięce #czekaNIE

Zobacz także

Sos Wioski DziecięcieViola ŚpiechowiczDr. Matushke