Natalia i Gwiazdka Muminków

Dzisiejsza premiera piosenki „Bring the snow” wykonanej przez artystów z 23 krajów świata, zapowiada przyszłoroczny film „Gwiazdka Muminków”, który powstaje w fińsko-polskiej koprodukcji, na postawie prozy Tove Jansson. Producenci w ten sposób spróbują także pobić rekord Guinessa w wydaniu piosenki.

Polską wersję pod tytułem "Nie bój się" śpiewa Natalia. Piosenka wykonana przez Orkiestrę Praskiej Filharmonii, została napisana przez fińską piosenkarkę Paulę Vesalę, muzykę skomponował Jori Sjöroos, a orkiestrację przygotował Jussi Vahvaselkä.

Film, który trafi do kin w grudniu przyszłego roku opowiada o zimie w Dolinie Muminków. W tym czasie tradycyjnie zapadają one w sen. Tym razem jednak Muminek postanawia sprawdzić jak wygląda świat kiedy cała jego rodzina śpi. To właśnie tej zimy pozna co to mróz i śnieg. Będzie także oczekiwał ważnego gościa - Gwiazdki, która ma przybyć do Domu Muminków. Będzie to ciepła, rodzinna opowieść o więzach rodzinnych i uczuciach, które towarzyszą nam w czasie Świąt.

Ciekawostką jest, że film powstaje w oparciu o oryginalne materiały pochodzące z filmów lalkowych lat 80tych. Niezbędne prace rekonstrukcyjne realizowane są w Polsce przez Fixa Film. Za postprodukcję odpowiedzialne jest studio animacji Latko. Autorem muzyki do filmu będzie, wielokrotie nagradzany Łukasz Targosz a nad udźwiękowieniem czuwał będzie Michał Fojcik (Sound Mind).

Producentami „Gwiazdki Muminków” są Grzegorz Waclawek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej. Partnerem przedsięwzięcia jest Filmoteka Narodowa.

O idei nagrania piosenki "Bring the snow" w 23 językach opowiada Tom Carpelan – producent wykonawczy filmu z fińskiej Filmkompaniet.

Dolina Muminków od początku była miejscem w wyobraźni Tove Jansson, które gościnnie przyjmowało każdego wyjątkowego przybysza. Idea nagrania piosenki w różnych językach świata odzwierciedla sedno tego założenia.


Wszystkie 23 wersje piosenki oraz informacje na temat filmu znajdziecie na stronie: www.moominsatchristmas.com

Natalia Kukulska / Gwiazdka MuminkówKadr z filmu "Gwiazdka Muminków"

Zobacz także

Sos Wioski DziecięcieViola ŚpiechowiczDr. Matushke