Dziś obchodziłaby 65. urodziny...

Opublikowano w Newsy.

Każdego roku, w całym zbiorze dat, są i te codzienne, zwyczajne i te dla nas szczególnie ważne. Te, które są świętem i te, które są zamyśleniem. Zawsze o tych dniach pamiętamy. Sam czas również je doświetla - niosąc chwile rocznic. Gdy - w wyjątkowy sposób, koncertem sylwestowym z piosenkami Anny Jantar "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc" w Poznaniu, na Placu Wolności, rozpoczynaliśmy ten rok, wiedzieliśmy, że ten rok będzie pełen rocznic. Dziś przypada kolejna z nich.

Właśnie dziś, 10.czerwca 2015, przypada 65. rocznica urodzin Anny Jantar.

Czasami przebiega przez głowę myśl: jaka byłaby dziś? Czy nadal by śpiewała? Czy też wracałaby do muzycznych lat wspomnieniami, spotykając tak wielu ludzi, którzy opowiadaliby, że dzięki Jej piosenkom...

Tak wiele lat nie ma Jej z nami, a wciąż towarzyszy nam w swoich piosenkach. Pośród tylu nowych utworów, płyt, których oczywiście słuchamy, trendów, mód, które się zmieniają - powracają do nas Jej przeboje. Spotykamy je w biegu dnia, zasłyszane w radiu, uśmiechamy się - do wspomnień i do tej chwili, chwili, którą znów rozjaśniła piosenką... i jest nam - tu i teraz - inaczej... Niezmiennie znajdujemy w Jej piosenkach słońce, spokój, ukojenie...

Najpiękniejsza pamięć o Annie Jantar, nie tylko, gdy urodziny, to ta w codziennej obecności Jej piosenek między nami. Choć to już od dawna świat "z dwutysięcznych lat" piosenki Anny Jantar są nam potrzebne. Szczerość, autentyczność, prawda zawarte w Jej piosenkach - są bez dat... - mówią Fani, którzy niezmiennie gromadzą pamiątki, zdjęcia, spotykają się, by wspólnie posłuchać, powspominać...

Wciąż też nowi słuchacze zatrzymują w sobie którąś z Jej piosenek - i odkrywają, że była, odkrywają Annę dla siebie...

Dziś dzień urodzin Anny Jantar. Wyjątkowe urodziny i wyjątkowy prezent. Niejeden. By pamięć trwa...

Dziś, o godzinie 15:00, przy ulicy Słowackiego 27/33 w Warszawie zostanie odsłonięta wyjątkowa tablica pamiątkowa poświęcona Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. Właśnie tam, gdzie przez dwa lata (1973-1975) toczyło się ich wspólne życie, było to ich pierwsze własne mieszkanie w stolicy.

Decyzją Rady dzielnicy Żoliborz miasta stołecznego Warszawy zostanie odsłonięta wyjątkowa tablica, a na niej ten oto napis:

W tym budynku w latach 1973-1975 mieszkało muzyczne małżeństwo
Anna Jantar (1950-1980) – wybitna i popularna piosenkarka,
która zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 roku
i Jarosław Kukulski (1944-2010) – znakomity kompozytor i aranżer.

To miejsce już zawsze będzie troszkę Ich miejscem...
To szczególnie miły gest w tak ważnym roku, w dniu urodzin... Dziękujemy!

A wszystkich Warszawiaków, Fanów, którzy chcieliby być na uroczystości odsłonięcia tablicy - zapraszamy.

Wyjątkowym prezentem jest też ukazująca się w tych dniach biografia Anny Jantar "Tyle słońca". Autorem książki jest Marcin Wilk, który wykonał niezwykłą pracę, by odnaleźć dokumenty, materiały, archiwalia, zdjęcia, by dotrzeć do osób, które dobrze Annę Jantar znały i podzieliły się Anną utrwaloną we wspomnieniach - Anną - Artystką, ale także Anką, Anią, koleżanką, przyjaciółką, osobą im bliską... Porozmawiał też oczywiście z najbliższymi Anny Jantar, z Natalią, a także z Mamą Anny Jantar - Panią Haliną Szmeterling, która również jest bohaterką tej książki. Na kartach tej biografii nie odnajdujemy bowiem wyłącznie spisanych zawodowych losów jednej z największych gwiazd polskiej piosenki lat 70. Poznajemy również historię rodziny, z której Anna Szmeterling, póżniej Jantar, wyruszyła w świat z piosenką...

Ta książka to pierwszy tak dokładny portret Anny Jantar, właśnie nie tylko sceniczny, jest to opowieść o człowieku, którego życie biegnie taką akurat ścieżką, w tych konkretnych czasach, w których żyła. Dzięki tej książce mamy niezwykłą okazję wejść w tamten świat, poczuć atmosferę tamtych dni... Jaka była Anna Jantar? Co lubiła? Co robiła, gdy gasły światła sceny? Jakie było Jej spotkanie ze światem?
Ta książka o tym opowie. Ukazując i blaski i cienie.
Ta książka jest Spotkaniem z Anną Jantar w tamtych czasach, w Jej czasach.
Tak było. Taka była.

Ta wyjątkowa książka ukazała się nakładem wydawnictwa "Znak".

tyle słonca biografia

A jutro wyjątkowe spotkanie wokół książki - jej premiera, spotkanie autorskie Marcina Wilka, z udziałem Natalii, a także Haliny Frąckowiak, które poprowadzi Anna Gacek.
Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział zapraszamy do Kinoteki (sala nr 2) w Pałacu Kultury i Nauki, (plac Defilad 1 - wejście od Alei Jerozolimskich). Wstęp wolny.

Spotkania z Anną Jantar, na kartach książki i w Jej piosenkach...
W Jej czasach, a właściwie ponad czasem...
Wciąż, jednak, możliwe...

O swojej Mamie i o tej wyjątkowej książce Natalia opowiadała w poniedziałek w DDTVN. Rozmowę możecie obejrzeć na naszej stronie.

Wspomnieliśmy o koncercie sylwestrowym, otwierającym ten pełen rocznic rok. Powróćmy do tych chwil raz jeszcze. Zdjęcia z tego koncertu znajdziecie w galerii.

Zapraszamy również na stronę pamiątkową Anny Jantar www.annajantar.pl

I dziękujemy za wszystkie znaki pamięci, jakie od Was płyną...

Zobacz także

Sos Wioski DziecięcieViola ŚpiechowiczDr. Matushke