Panny Wyklęte "Wygnane" vol.2. - "Po co to było"

19 maja 2015 r. to data premiery albumu Panny Wyklęte "Wygnane" vol.2.
Wydawnictwo będzie kontynuacją projektu realizowanego przez Fundację Niepodległość, Darka Malejonka, zespół Maleo Reggae Rockers oraz zaproszone wokalistki.

Poprzednie dwie płyty: Panny Wyklęte (2013 r.) i Panny Wyklęte „Wygnane” vol. 1 (2014 r.) odniosły ogromny sukces koncertowy. Artystki same napisały a potem zaśpiewały swoje utwory, inspirowane prawdziwymi, wojennymi historiami kobiet. Jest to kobiece spojrzenie na historie ludzi żyjących w tych trudnych czasach. Pojawia się heroizm, strach ale także miłość, marzenia i nadzieja. Artystki pokazały, że tam też toczyło się zwykłe (jak na ówczesne warunki) życie, w które wplatały się wielkie czyny i wielkie dramaty. Projekt doskonale łączy historię ze współczesną muzyką. Szacunek dla historii wyraża się tutaj w rocku, soul'u, jazzie, hip-hopie, rapie i reggae. Wspiera go talent, dynamika i zaangażowanie artystów, którzy stworzyli tę płytę.

W najnowszym wydawnictwie Panny Wyklęte "Wygnane" vol.2 wzięła udział także Natalia. Wspólnie z Darkiem Malejonkiem i Maleo Reggae Rockers stworzyli muzykę, do której Natalia napisała słowa.

Utwór "Po co to było" inspirowany jest historią Jadwigi i Jerzego Tomaszków. Niezwykłej pary, której los splatał wspólną drogę przez 66 lat. Po raz pierwszy spotkali się w 1942 roku w indyjskiej wiosce Balachadi - w sierocińcu, który dla polskich dzieci wybudował indyjski maharadża Jam Saheb. Najpierw zaprzyjaźniły się ich matki, dopiero później Oni. Końca wojny doczekali w obozie dla Polaków w Tanzanii. Po wojnie wrócili do Polski gdzie studiowali, pracowali, mieszkali w różnych miastach i wzięli śluby z innymi partnerami. Przez cały ten czas łączyła ich ogromna przyjaźń. Po 66 latach od dnia poznania, gdy oboje stracili swoich małżonków... postanowili się pobrać. Dzisiaj mają po 87 lat i tworzą szczęśliwą, szanującą się parę.

"Przecież to nie jest częste - przyjaźnić się z kimś ponad 70 lat. Wszyscy byli zaskoczeni, gdy powiedzieli, że się pobierają. Nikt nawet nie podejrzewał, że łączy ich uczucie i wykręcą taki numer. Nigdy nie żałowali swojej decyzji. W życiu trzeba brać to, co los przyniesie. Nawet jak to jest głód, śmierć czy nieoczekiwana miłość. Mają jeszcze tyle planów."
Fragment artykułu Sylwii Szwed "Jadwiga i Jerzy Tomaszkowie. Miłość na życie" / Wysokie Obcasy 2014.

Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta - Jadwiga i Jerzy Tomaszkowie.Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta. Zdjęcie zrobione w 1943 r. w sierocińcu w Balachadi w Indiach.

Cały artykuł opisujący historię Państwa Tomaszków można przeczytać między innymi na stronie Wysokich Obcasów.

Tłem historycznym nowego wydawnictwa jest bitwa o Monte Cassino w 1944 roku, która zakończyła się zwycięstwem nad Niemcami. Jej rocznica przypada dokładnie na dzień premiery płyty - 19 maja.

W projekcie wzięły udział także między innymi: Monika Borzym, Lilu, Ifi Ude, Ania Rusowicz, Ania Brachaczek i zespół Dziewczyny. Na uwagę zasługuje także gościnny udział znakomitych muzyków jazzowych - Krzysztofa Herdzina czy Mazzoll'a, a także przedstawiciela muzyki tradycyjnej - Janusza Prusinowskiego.

17 maja w Warszawie odbędzie się koncert premierowy płyty Panny Wyklęte "Wygnane" vol.2. podczas, którego Natalia zaśpiewa swoją piosenkę "Po co to było".

PANNY WYKLETE WYGNANE vol.2Okładka albumu Panny Wyklęte "Wygnane" vol.2.

Zobacz także

Sos Wioski DziecięcieViola ŚpiechowiczDr. Matushke