Na koniec świata

#25LatTeledyskówNat

Będzie mało wakacyjnie, ale na temat utworu "Na koniec świata” nie ma dobrego momentu. To dla mnie utwór wyjątkowy i bardzo osobisty. Rozprawiłam się w tekście z trudnym tematem - śmierci, lub jak kto woli łagodniej - odchodzenia bliskich. Przemijanie to temat mało “popowy”. Pojawiają się słowa “rdza -ruda śmierć… marszczy twarze, karmi smutkiem…”. Cierpiałam gdy przechodziłam przez to co każdy z nas przechodzi  - nieuniknione rozstanie. Temat ciągle tabu, przez to mistyczny, ale z drugiej strony staramy się z nim oswoić od urodzenia. “Nie ma ulgowych miejsc, tajemnicą jest cel”. Jeśli nie widzieliście teledysku to z serca polecam przejść przez to w wyciszeniu, sami ze sobą. Wydaje mi się, że wraz z muzyką i słowami jest kompletnym przekazem, bardzo wzruszającym.

Moich kilka pierwszych odtworzeń zawsze nawilżało mi oczy. Jeśli tak jak mnie, wzruszają Was starsi ludzie, bliskość między nimi do ostatnich chwil będziecie czuli to samo. Obraz popełniła moja wspaniała i przezdolna przyjaciółka Patrycja Woy z którą dzielimy często refleksje i wrażliwość. W klipie zagrali wspaniali starsi państwo - Pani Marcjanna (babcia Janka i Mateusza Smoczyńskich ), która miała wówczas 100 lat, oraz wujek Marcina Nowakowskiego- Kazimierz Siuta. Byli wspaniali, a obraz zapewne stał się ważną pamiątką dla rodzin po ich odejściu. Zdjęcia kręciliśmy, korzystając z gościny Karoliny Wajdy, w pięknym Dworku w Głuchach, w którym urodził się Norwid.

Na koniec o muzyce, która jest najważniejszym nośnikiem emocji. Skomponowaliśmy ten utwór z Michałem (jego przepiękna harmonia, moja melodia) - to chyba najważniejszy nasz utwór. Najdojrzalszy. Wszystkie partie instrumentów i aranż to dzieło Michała. Jak na balladę są to odważne brzmienia - trochę z kosmosu, ale kocham je. Przepięknie przełożyli to na język smyczkowy Atom String Quartet - w tej jest bardziej intymnie. W ramach #25LatTeledyskówNat udostępniam oryginał a na YT znajdziecie wersję live z Atomami nagraną w Alvernia Studios W 2014 roku.
Zapraszam “Na koniec świata”.