"A może by tak spocząć, odejść w cień…”

"A może by tak spocząć, odejść w cień…” śpiewała moja mama w ostatnim utworze, który nagrała. Zdecydowanie nie sprawdziła się druga część tych słów. Zamiast cienia, świeci coraz większym blaskiem - i to po 40 latach. To niesamowite. Dziękuję wszystkim za tę pamięć, której moc promieniuje na kolejne pokolenia.

Anna Jantar/ 40 rocznica śmierci
40 rocznica śmierci mojej mamy przypada na najbliższa sobotę, 14 marca. To pretekst do wielu wspomnień i wydarzeń.

Niedawno mogliśmy podziwiać jej piękny portret na okładce „Zwierciadła" oraz przeczytać o niej obszerny artykuł. Tydzień temu, w TVP Kultura, emisję miał program Agnieszki Szydłowskiej “Niedziela z Anną Jantar”. Wraz z zaproszonymi gośćmi dzieliliśmy się anegdotami i refleksjami o mamie. Dla tych, którzy przegapili - program ma swoje powtórki - warto sprawdzić szczegóły.

Udzieliłam kilku osobistych wywiadów, w których opowiadam o mamie - m.in. do Viva.pl i Onetu. Ich publikacja zapewne wkrótce. W kioskach można nabyć specjalne wydanie “Życia na gorąco” i choć zazwyczaj omijam milczeniem tego typu publikacje, to muszę przyznać, że pismo postarało się o bardzo bogate wydanie, które całkowicie poświęciło mamie. Choć użyto tam sporo materiałów z mojego archiwum bez mojej wiedzy i zgody - wybaczam ;-)! Ktoś włożył w to dużo pracy i serca.

14 marca miała odbyć się Msza św. w parafii św. Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie, którą miał poprowadzić ksiądz profesor Andrzej Witko a koncelebrować mieli zaprzyjaźnieni księża a zarazem wielbiciele mamy. Po Mszy planowałam pomodlić się wspólnie nad grobem mamy na cmentarzu. Dziś chciałam to ogłosić oficjalnie, bo choć uroczystości mają charakter prywatny, pomyślałam, że fani mojej mamy chętnie oddadzą wspólny hołd Annie Jantar. Ze względu na bezpieczeństwo, kierując się zdrowym rozsądkiem, Msza jest odwołana. Postaram się cały pomysł przenieść na czerwiec, w którym będziemy świętować 70 rocznicę urodzin mojej mamy.

Jednak tego dnia spotkam się z Wami inaczej. Podzielę się wspomnieniami o mamie w Pytaniu na Śniadanie (godz. 10:20) a potem w programie Lajk! Mateusza Szymkowiaka (godz. 19:30)! Zresztą nie o wszystkich artykułach, programach i audycjach wiem… bądźcie czujni.

Wiem, że fanów mojej mamy zaskoczył niepublikowany dotąd teledysk do piosenki “Jak w taki dzień deszczowy”… zajrzyjcie na stronę internetową w sobotę - czeka Was niespodzianka.

Co jeszcze…
Wiem, że w dniu rocznicy Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz czyli mieszkańcy dzielnicy poznańskiej, z którą związana była mama bo mieszkała na ul.Kasprzaka 7, organizuje obchody, podczas których mieszkańcy składają kwiaty i palą znicze przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na elewacji domu. W tym roku zaprezentowane mają być również fotografie.
W Bielsku-Białej zaś, dom kultury organizował koncert “Radość najpiękniejszych lat”, poświęcony Annie Jantar. Przygotowywany był cały multimedialny spektakl i nowe aranżacje i wykonania utworów. Impreza jednak nie odbędzie się, jak większość imprez masowych, z wiadomych powodów.

Przed nami Opole i koncerty upamiętniające mamę ale jeszcze chwila zanim będę mogła podzielić się szczegółami. W czerwcu planowane jest również wznowienie książki Marcina Wilka “Wielka dama”, której pierwszy nakład się wyprzedał. Tym razem wydawnictwo opatrzone jest wstępem napisanym przeze mnie i nową okładką.

Na koniec wspomnę o planowanych na wrzesień koncertach “Życia mała garść”, na które już zapraszam. Koncerty odbędą się na warszawskim Torwarze i w katowickim Spodku. Informacja o terminach i sprzedaży biletów wkrótce. Wystąpią Kayah, Kasia Kowalska, Dorota Miśkiewicz, Ania Rusowicz, Kuba Badach, Piotr Cugowski i Igor Herbut oraz Adam Sztaba, który poprowadzi tradycyjnie swoją orkiestrę i Polską Orkiestrę Filmową.

Zapraszam Was do śledzenia tych wydarzeń i publikacji. Będziemy dzięki nim znów bliżej mojej mamy, a wiem, że wielu z Was za tym tęskni. Jestem z Wami.

Natalia